Korektif (Düzeltici) Egzersiz Eğitimi Nedir?

Düzeltici egzersiz, bir nöromüsküler iskelet disfonksiyonunu tanımlama, bir eylem planı geliştirme ve entegre bir düzeltici strateji uygulama sistematik sürecini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu süreç, entegre değerlendirme süreci, düzeltici program tasarımı ve egzersiz tekniği hakkında bilgi ve uygulama gerektirir.

Ulusal Spor Hekimliği Akademisi (NASM) bu sürece yaklaşmak için sistematik bir plan geliştirdi: Düzeltici Egzersiz Süreci. NASM’nin düzeltici egzersiz sürekliliğinin dört ana aşaması vardır:

Engelleme Aşaması
İnhibisyon fazı, vücuttaki aşırı aktif nöromiyofasiyal dokuların gerilimini serbest bırakmak veya aktivitesini azaltmak için inhibe edici teknikler kullanır. Bunu başarmak için genellikle kendi kendine miyofasiyal salım teknikleri (yani köpük rulo,TheraGun, Graston vb.) kullanılır.

 

Uzatma Aşaması
Uzatma fazı, inhibitör fazda hedeflenen aynı nöromiyofasialin uzayabilirliğini, uzunluğunu ve hareket aralığını artırmak için uzatma tekniklerini (statik germe veya nöromüsküler germe) kullanır.

 

Aktivasyon Aşaması
Aktivasyon aşaması, aktivasyonu artırmayı ve yetersiz dokuları yeniden eğitmeyi amaçlamaktadır. Bu, izole edilmiş güçlendirme egzersizleri ve konumsal izometrikler kullanılarak gerçekleştirilebilir.

 

Entegrasyon Aşaması
Entegrasyon aşaması, entegre dinamik hareketler gerçekleştirerek işlevsel olarak ilerleyen hareketler yoluyla tüm kasların ve kas alt sistemlerinin sinerjik işlevini toplu olarak yeniden eğitmeyi ve yeniden eğitmeyi amaçlamaktadır.

NASM’nin Düzeltici Egzersiz Devamlılığı gibi düzeltici egzersiz stratejileri, sağlık ve fitness uzmanlarına kas dengesizliklerini ele almak, yaralanmayı en aza indirmek ve fonksiyonel hareket modellerini geri yüklemeye yardımcı olmak için entegre sistematik bir yaklaşım sağlar.

KURUMSAL KAPASİTE

TERAPİ METOTLARI 17
DANIŞAN SAYISI 25

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma 12:00 – 20:00
Cumartesi 9:00 – 13:00
Pazar Kapalı

Ofis Konumu

Randevu ve Daha Bilgi

Hizmet hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için aşağıdaki formu doldurabilir veya doğrudan WhatsApp ile ulaşabilirsiniz.